PROGRAM

data aktualizacji: ponad rok temu 21.01.2016, odsłon: 15697
A A A     PDF

PROGRAM XV EDYCJI

OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU SZTUKI SŁOWA

 …CZY TO JEST KOCHANIE?

 

4.05.2011

Galeria NOBILIS CSE Światowid, godz. 18.00

Wernisaż wystawy Marka Wróbla

„Twórczość – język uniwersalny”

Wystawa Artysty Marka Wróbla jest pełna ekspresji, rytmicznych, barwnych kompozycji malarskich, tanecznych i muzycznych. Obrazy inspirowane są muzyką –brzmieniem Milesa Davisa i kultową dla fanów jazzu płytą „Kind of Blue”, muzyką młodzieżowej orkiestry symfonicznej z Wenezueli a także muzyką impresjonistyczną. Treścią wystawy jest ruch i taniec podporządkowane muzyce oraz malarstwo z nich wynikające. Do projektu Marek Wróbel zaprosił swoje córki: Ulę Zerek - tancerkę oraz Zosię Wróbel – wiolonczelistkę. Malarstwo, taniec i muzyka pobudzają ciało i zmysły, wyrażają emocje. „Nie ma znaczenia, jakim rodzajem sztuki się zajmujemy – malarstwem, literaturą, muzyką czy tańcem. Twórcom zawsze chodzi o to samo” – mówi Marek Wróbel o swoim projekcie.

 

5.05.2011

CSE Światowid, godz. 17.00

Promocja ksiażki "Setnik bajek Ignacego Krasickiego" połaczona z wernisażem wystawy grafik - ilustracji do książki - autorstwa Roberta Listwana.

Intencją zderzenia XVIII-wiecznej literatury z plastycznym wyobrażeniem artysty XXI wieku jest chęć ukazania, że zawarte w bajkach morały i prawdy sprzed wielu lat nadal mogą być wykładnią naszej codzienności. Pragniemy, by lektura bajek opatrzonych ilustracjami Roberta Listwana uświadomiła współczesnemu czytelnikowi, że ludzkie przywary i wzajemne relacje są takie jak niegdyś, a tylko realia naszej rzeczywistości - inny ubiór, rodzaj zajęć i wykonywanych prac... - tworzą dla nich nowe konteksty.

Wyboru i opracowania bajek dokonała profesor Krystyna Stasiewicz - ceniony w kraju znawca literatury staropolskiej. Wyłaniający się z niego "świat sentencji" Ignacego Krasickiego zadziwi niejednego czytelnika. Okaże się bowiem, że wiele składających się na niego maksym funkcjonuje do dziś w naszej świadomości i mowie, choć niewielu z nas zdaje sobie sprawę z ich pochodzenia.


 

5.05.2011

Sala Kina Światowid, godz. 19.00

Koncert Stanisława Soyki

 „Tylko brać – Osiecka znana i nieznana”

Nowy album Stanisława Soyki to podróż w niebanalny, wyidealizowany świat finezji i interpretacyjnych niuansów. To też ukłon w stronę tak nieskazitelnych wartości jak przyjaźń czy miłość, ale i wyraz głębokiego szacunku wobec ponadczasowych trendów. Interpretacje Artysty to przede wszystkim zapis muzyki płynącej prosto z serca…

„Tylko brać” to spontaniczne, ale też świeże i nieznane podejście do twórczości Agnieszki Osieckiej. To też zbiór dedykowany przede wszystkim fanom finezyjnych interpretacji Stanisława Soyki. W bukiecie muzycznej woni da się wyczuć aromat bluesa, country, jazzu a nawet pop-u. Melancholia przeplata się z niepokojem, radość ze smutkiem. Mimo bogactwa wyrazu całość pozostaje jednak niezwykle spójna.

 

6.05.2011

Sala Kina Światowid, godz. 20.00

Koncert Grzegorza Turnau’a

 „Fabryka Klamek”

z gościnnym udziałem Doroty Miśkiewicz

 

Przez ostatnie 20 lat zdążyliśmy się przyzwyczaić do twórczości Grzegorza Turnau’a. Krakowski artysta zaskakuje każdą swoją nową płytą. W przypadku "Fabryki klamek" jest podobnie. To jego dwunasta płyta studyjna.

„Mieszkam w pobliżu fabryki klamek, a żadna z nich jeszcze nie zapadła... „ - tak rozpoczyna się "Fabryka klamek" – piosenka, od której bierze nazwę nowy, autorski album Grzegorza Turnau’a. Motyw podróży i przemijania, obecny jest zarówno w tym utworze, jak i na całej płycie. To czternaście nowych piosenek różniących się od siebie, zarówno w warstwie muzycznej, jak i literackiej. Całość powiązana jest niepowtarzalnym stylem Artysty i stanowi wspaniałą podróż. Dokąd? Niech ocenią to sami słuchacze.

 

8.05.2011

Koncert Galowy

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, godz. 19.00

Koncert Laureatów XV edycji Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie?

Koncert Galowy to doskonała okazja, aby zobaczyć najlepszych recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej, którzy zaprezentowali się podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Z pewnością będzie to wieczór pełen wyjątkowych i wspaniałych wrażeń.

oraz

„Pieśń ujdzie cało”

Reżyseria: Bogusław Sobczuk

 

w wykonaniu: Beaty Banasik, Jakuba Blokesza, Jarosława Chojnackiego, Krzysztofa Cugowskiego, Katarzyny Groniec, Mariusza Kiljana, Beaty Lerach, Joanny Lewandowskiej – Zbudniewek, Margity Ślizowskiej oraz Zbigniewa Zamachowskiego, z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie: Stefan Gąsieniec – fortepian, Stan Michalak – kontrabas, Adam Buczek – perkusja, Krzysztof Urbański - saksofon tenorowy

 

Mickiewiczowska „pieśń” to świadectwo, historia, tradycja. Czyli mówiąc ogólnie, zwierciadło dziejów, kultura – trwalsza od materialnej, bo duchowa. I ona, według – na szczęście spełnionych – przewidywań poety, „uszła cało”.

A czym jest piosenka, ta mniejsza siostra pieśni? Na pewno lusterkiem swoich czasów, „biżuterią historii” wartą poznania, gdy chce się wiedzieć więcej o epoce, w której rozbrzmiewała.

Wykonawcy przypomną największe przeboje polskiej piosenki, udowadniając, że nie zestarzały się ani trochę, choć śpiewają je kolejne już pokolenia.

 

9.05.2011

Sala Kina Światowid, godz. 19.00

Recital Evgena Malinovskiyego

 „Wieczór rosyjskich bardów”

Solowy projekt Evgena Malinovskiyego obejmuje utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Aleksandra Rozenbauma, Aleksandra Wertyńskiego i Bułata Okudżawy, wszystkie w aranżacji i opracowaniu wykonawcy.

Artysta śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.

Zaskakująco szczere, pełne wdzięku i talentu interpretacje Evgena niosą ogromny ładunek emocjonalny. Czasem subtelnie melancholijne, to znów potężnie ekspresyjne i piekielnie inteligentne. Niezwykła lekkość, otwartość, żart, humor, swoboda i energia. Zdolność, łatwość , miłość do słowa i niezwykła umiejętność posługiwania się językiem polskim sprawiają, iż zawsze oddaje tak cenną ,,istotę rzeczy''. Niebanalne, autorskie aranżacje Evgena pozwalają słuchaczom na nowo odkryć pieśni, znane z licznych interpretacji polskich wykonawców.

 

 

06.05 - 08.05.2011

PREZENTACJE KONKURSOWE

 

PREZENTACJA KONKURSOWE W KATEGORII PIOSENKA POETYCKA:

7.05.2011 od godz. 16.00 – duża sala kina Światowid

 

PREZENTACJA KONKURSOWE W KATEGORII RECYTACJA:

6.05.2011 od godz. 17.00 – scena na piętrze

7.05.2011 od godz. 9.00 – scena na piętrze

 

PREZENTACJE KONKURSOWE W KATEGORII TEATR JEDNEGO AKTORA

 

SOBOTA, 7.05.2011

 

Godz. 11.00

 „Diva” w wykonaniu Wiolety Komar ze Słupska

 

Godz. 12.00

 „Beczka” w wykonaniu Karoliny Lichocińskiej z Elbląga

 

Godz. 13.00

 Sałatka z Afrodyzjakiem” w wykonaniu Aleksandry Ciecholewskiej ze Słupska

 

NIEDZIELA, 8.05.2011

Godz. 10.00

„Wieniczka” na podstawie Moskwa Pietuszki rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa w wykonaniu Jarosława Zonia z Lublina

Godz. 11.00

"Pięciu głupców" na podstawie wierszy i piosenek Nicka Cave'a w wykonaniu Damiana Jarosza z Ostrzeszowa

Godz. 12.00

Oczami mojej żony” w wykonaniu Katarzyny Flader z Warszawy