Program

data aktualizacji: 4 miesiące temu 1.02.2023, odsłon: 7084
A A A     PDF

17.03.2023

Recital Edyty Geppert

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza Państwa serdecznie na recital Edyty Geppert z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza. Na wydarzenie, które rozpoczyna jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?” zapraszamy w piątek 17 marca br. o godz. 19:00.


Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.

Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.

Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).

 

18.03.2023

PREZENTACJE KONKURSOWE

piosenka poetycka i recytacja

    oraz konsultacje uczestników z jurorami

 

19.03.2023

Koncert Galowy

Sala Kina Światowid, godz. 17.00

 

Koncert Laureatów XXV edycji Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie?

oraz

Koncert Stanisławy Celińskiej wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko

Podczas koncertu, publiczności zgromadzonej w „Światowidzie” zaprezentowany zostanie materiał, który jest kompilacją ze wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesienna” oraz najnowszej „Przytul”.

Stanisława Celińska to znakomita i wszechstronna aktorka uwielbiana przez publiczność. W ostatnich latach dała się poznać jako równie wybitna i doceniana piosenkarka. Jej wyjątkowe emocjonalne interpretacje, empatia i charyzma powodują, że widownia Stanisławy Celińskiej składa się z osób w każdym wieku. I nie bez powodu - na jej płytach każdy znajdzie coś dla siebie. 

Pierwszy występ jako piosenkarki podczas VII KFPP Opole 1969 przyniósł wyróżnienie za utwór „Ptakom podobni” oraz nagrodę za debiut. Stanisława Celińska była wielokrotnie uczestniczką Przeglądu Piosenki Aktorskiej i zawsze wzbudzała zachwyt, dzięki mocnemu głosowi, wyrazistej osobowości i umiejętnościom interpretacyjnym. Do klasyki przeszedł jej krótki, ale bardzo efektowny występ z piosenką „Uśmiechnij się! Jutro będzie lepiej!” w 1994 r.

Kolejny rozdział wielkich sukcesów muzycznych rozpoczął się od rewelacyjnego wykonania przez Stanisławę Celińską „Atramentowej Rumby” podczas Koncertu Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009, kiedy to okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą, ponieważ - tak jak kiedyś Cesaria - potrafi zaczarować publiczność swoim niebanalnym charakterystycznym głosem. Od tego utworu rozpoczęła się współpraca Stanisławy Celińskiej z kompozytorem Maciejem Muraszko, z którym stworzyli nietuzinkowy artystyczny duet.

W maju 2015 r. ukazał się album „Atramentowa…”, który bardzo szybko osiągnął status podwójnej platyny i otrzymał tytuł Bestselleru Empiku 2015. Cztery miesiące później wydano album „Suplement. Atramentowa…”, który był kontynuacją i dopełnieniem poprzedniego. Osiągnął status złotej płyty. Kolejny album „Świątecznie...” z 2016 r. szybko zyskał status złotej płyty. Rok później reedycja świątecznej płyty została wzbogacona o 3 nowe utwory. Sukces płyt zdopingował artystów do kolejnych muzycznych poszukiwań.
W maju 2018 r. odbyła się premiera płyty zatytułowanej „Malinowa…”, która w październiku tego samego roku zdobyła status złotej płyty, a w marcu 2019 Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Poetycka”. W czerwcu podczas 56 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Artystce wręczono na scenie platynową płytę „Malinowej…”. W czerwcu 2019 r. Stanisława Celińska wzięła udział w koncercie z okazji 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wykonała „Inwokację” Adama Mickiewicza do fenomenalnej muzyki Macieja Muraszko. 
W maju 2020 r. ukazał się album „Jesienna…”, a w maju 2022 r. najnowszy, bardzo ważny album z tekstami Stanisławy Celińskiej i muzyką Macieja Muraszko – „Przytul”. To kolejna bardzo ciekawa odsłona muzycznych dokonań tego niezwykłego duetu i odpowiedź artystki na problemy współczesnego świata. Artystce na scenie towarzyszą wybitni muzycy tworzący zespół pod kierownictwem Macieja Muraszko:
Wojciech Olszewski – fortepian, organy Hammonda
Kuba Frydrych – gitary: klasyczna, akustyczna, elektryczna, mandolina
Krzysztof Samela – kontrabas, gitara basowa
Julia Muraszko – skrzypce
Paweł Pełczyński – saksofon barytonowy, sopranowy, tenorowy, flet
Janusz Muraszko – akordeon
Maciej Muraszko – instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, perkusja