PROGRAM

data aktualizacji: ponad rok temu 21.01.2016, odsłon: 16805
A A A     PDF

PROGRAM

 XIV EDYCJI FESTIWALU SZTUKI SŁOWA

 …CZY TO JEST KOCHANIE?

 

6.05.2010

Scena na Piętrze CSE Światowid, godz. 19.00

Monodram Ewy Błaszczyk

„Rok magicznego myślenia”

Znana i ceniona aktorka zmierzyła się tym razem z tematem niezwykle jej bliskim, wręcz intymnym. Bohaterka monodramu to dojrzala kobieta, któa nagle traci męża i muzi uporać się ze śmiertelną chorobą córki. Ewa Błaszczyk po raz pierwszy tak blisko wychodzi do widza opowiadajac - słowami amerykańskiej pisarki Joan Didion - o własnych przeżyciach. Ten poruszający monodram pokazuje jak niedaleko od sztuki jest prawdziwe życie.

 

7.05.2010

Sala Kina Światowid, godz. 19.00

Koncert Renaty Przemyk

 „Odjazd”

 

Piosenki które znalazły się na tej płycie napisane zostały z myślą o spektaklu pod tym samym tytułem. W warstwie literackiej zarówno ironicznie jak i refleksyjnie opowiadają o wewnętrznym świecie współczesnego "okularnika" -między innymi o jego rozterkach, refleksjach dotyczących przeszłości, problemach z akceptacją rzeczywistości i o miłości romantycznej. W warstwie muzycznej zaś piosenki te są powrotem do korzeni artystycznych Renaty- akustyczne instrumenty, duży ładunek energetyczny, melodyjne kompozycje, proste brzmienia spaja czasem subtelny, a czasem post punkowy, charakterystyczny wokal.

 

9.05.2010

Teatr im. A. Sewruka w Elblągu, godz. 19.00

 

Recital Barbary Hanaczewskiej i zespołu LOCOMITYWA

Barbara Hanaczewska – kompozytorka, autorka tekstów, aktorka scen muzycznych. Uczestniczy i współpracuje w tworzeniu projektów muzyczno-artystycznych w kraju i za granicą. Inicjatorka i wokalistka zespołu LOCOMITYWA. W swoich działaniach grupa inspiruje się i czerpie z różnorodnego repertuaru muzycznego, łącząc zarówno jazz, bałkańską muzykę folkową jak i szeroko rozumianą muzykę rozrywkową, a także piosenkę autorską i poetycką. W roku 2009 zespół zdobył GRAND PRIX na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie?.

 

Koncert Laureatów XIV edycji Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie?

 

Koncert Galowy to doskonała okazja aby zobaczyć najlepszych recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej, którzy zaprezentowali się podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Z pewnością będzie to wieczór pełen wyjątkowych i wspaniałych wrażeń.

 

Janusz Radek „Dziwny jest ten świat - Opowieść Niemenem”

 

„Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena. Wykonanie to przyniósł Artyście Grand  Prix, nagrodą dziennikarzy oraz nagrodą publiczności, na 24. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2003 roku oraz nagrodę dziennikarzy na 40 - tym KFPP w Opolu. 

 Od tego czasu rozpoczęła się spektakularna kariera Janusza Radka – każdy album sprzedał się w nakładzie co najmniej złotej płyty!

Nic dziwnego zatem, że Janusz zdecydował się niejako wrócić do korzeni do repertuaru Czesława Niemena, który go fascynuje od lat.  

Album „Dziwny Ten Świat” − to piosenkami opowiedziana historia naszej wspólnej, niezależnej wrażliwości. To znakomite utwory, które dzięki swojej różnorodności stylistycznej zawierają prawie całą historię polskiej muzyki rozrywkowej. Jednocześnie sposób narracji między piosenkami oraz zestawienie tematyczne związane jest ściśle z kolejnymi etapami fascynacji Czesława Niemena muzyką, ale również z tym wszystkim, co kreowało upodobania Polaków w sferze słuchania piosenek. „Dziwny Ten Świat” − to historia o wspólnej zabawie i o miłości  wyrażonej w sposób subtelny.  To zarazem historia o postrzeganiu świata  i o  interesowaniu się czymś więcej niż tylko sobą, o czerpaniu radości z bycia wśród ludzi….